Asus VA27UCPS 27" Class 4K UHD LED Monitor - 16:9 - Black
  • Part: 1740816
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • ASUS Computer International
    • Manufacturer Website Address
    • http://usa.asus.com
    • Brand Name
    • Asus
    • Product Type
    • LED Monitor
  • Extensive connectivity including USB-C, HDMI, DisplayPort and USB hub
  • USB-C port for data transmission and video signal to the display, as well as 65W charging the laptop via just one cable
  • ASUS DisplayWidget Center lets users easily change monitor settings via an intuitive interface
ASUS Business Monitor | Enhance Your Productivity
ASUS VA27UCPS is a 27 inch 4K (3840 x 2160) HDR monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. The integrated USB-C port supports data transfers, video signal and support 65W power delivery via one cable provides convenient solution. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Impeccable Detailed Visuals in 4K HDR
Expansive Connectivity
The USB-C That Does It All
Full function USB-C ports to support signal transmission of DisplayPort, upstream data, up to 65W high power delivery and stable Internet connection via just one reversible USB-C cable from the laptop.
Switchable power setting can up to 96W for higher power delivery, which can be useful for devices that require more power.
ASUS DisplayWidget Center
Built-in stereo speakers for multimedia
Ergonomic Design
ASUS blue light filter
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 36 Month
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 27"
    • Viewable Screen Size
    • 27"
    • Screen Mode
    • 4K UHD
    • Panel Technology
    • In-plane Switching (IPS) Technology
    • Response Time
    • 5 ms
    • Response Time Details
    • 5 ms GTG
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.15500 mm x 0.15500 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Backlight Technology
    • LED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
    • Non-glare
    • sRGB
    • HDR10
    • High Dynamic Range (HDR)
    • Flicker-free
    • SPLENDID Technology
    • GamePlus
    • QuickFit
    • DisplayWidget Center
    • Low Blue Light
    • Eye Care+ Technology
    • Cable Lock Slot
    • Ergonomic Design
    • Wide Viewing Angle
    • Landscape/Portrait Viewable
    • Eye Care Technology
    • On-screen Display (OSD)
    • Horizontal Frequency
    • 30 kHz to 160 kHz - HDMI
    • 30 kHz to 160 kHz - DisplayPort
    • 30 kHz to 160 kHz - USB Type C
    • Vertical Frequency
    • 40 Hz to 60 Hz - DisplayPort
    • 40 Hz to 60 Hz - HDMI
    • 40 Hz to 60 Hz - USB Type C
    • Adjustable Stand
    • Yes
    • Stand Adjustments
    • Swivel
    • Height
    • Pivot
    • Tilt
    • Active Display Area (H x V)
    • 23.49" x 13.21"
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 3840 x 2160
    • Standard Refresh Rate
    • 60 Hz
    • Color Supported
    • 1073.7 Million Colors (10-bit)
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 350 Nit
    • Tearing Prevention Technology
    • Adaptive Sync
    • Color Gamut
    • 99% sRGB
  • Audio
    • Number of Speakers
    • 2
    • Speakers
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • HDMI Version
    • 2
    • USB
    • DisplayPort
    • USB Type-C
    • Total Number of HDMI Ports
    • 1
    • Number of USB Ports
    • 5
    • Number of DisplayPorts
    • Total Number of USB Type-C Ports
    • Number of HDMI 2.0 Ports
  • Built-in Devices
    • Built-in Devices
    • USB Hub
  • Power Description
    • Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
    • Maximum Power Consumption
    • 24 W
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Stand Color
    • Bezel Design
    • Frameless
    • Height
    • 1.4"
    • Width
    • 24.2"
    • Depth
    • 0.2"
    • Height with Stand
    • 20.59"
    • Depth with Stand
    • 8.82"