TUF VG34VQL1B 34" Class WQHD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 21:9 - Black
  • Part: 1510250
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • ASUS Computer International
    • Manufacturer Website Address
    • http://usa.asus.com
    • Brand Name
    • TUF
    • Product Type
    • Gaming LCD Monitor
TUF Gaming VG34VQL1B Gaming Monitor - 34 inch WQHD (3440x1440), 165Hz (Above 144Hz), Extreme Low Motion Blur, FreeSync Premium, 1ms (MPRT), Curved, DisplayHDR 400
  • 34-inch WQHD (3440x1440) 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • FreeSync Premium technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates
TUF GAMING VG34VQL1BAll the Essentials for Smooth Gaming
TUF Gaming VG34VQL1B is a 34-inch UWQHD (3440 x 1440) HDR 21:9 display with an ultrafast 165Hz refresh rate. Designed for gamers and others seeking immersive gameplay, it offers some serious specs. But there's more ...
Ultra-wide immersive curvature
Super-fast 165Hz refresh rate
An impressive 165Hz refresh rate eliminates lag and motion blur to give you the upper hand in first-person shooter, racing, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and react instantly to what's onscreen.
HDR | Brighter HDR visuals
Multi-HDR mode
IN-GAME ENHANCEMENTS | Intuitive controls
See what's lurking in the shadows
GamePlus
GameVisual
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 36 Month
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 34"
    • Viewable Screen Size
    • 34"
    • Screen Mode
    • WQHD
    • Panel Technology
    • Vertical Alignment (VA)
    • Response Time
    • 1 ms
    • Response Time Details
    • 1 ms MPRT
    • Aspect Ratio
    • 21:9
    • Pixel Pitch
    • 0.23250 mm x 0.23250 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Backlight Technology
    • LED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
      • Picture in Picture
      • Picture by Picture
      • Extreme Low Motion Blur (ELMB)
      • Shadow Boost
      • DisplayWidget Lite
      • Ergonomic Design
      • Multiple HDR Mode
      • GameFast Input
      • Anti-glare
      • High Dynamic Range (HDR)
      • Cable Lock Slot
      • On-screen Display (OSD)
      • Wide Viewing Angle
      Low Blue Light
    • Flicker-free
    • VESA DisplayHDR 400
    • HDR10
    • GameVisual
    • GamePlus
    • Trace Free Technology
    • Horizontal Frequency
    • 30 kHz to 160 kHz - HDMI
    • 30 kHz to 260 kHz - DisplayPort
    • Vertical Frequency
    • 48 Hz to 100 Hz - HDMI
    • 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort
    • Stand Adjustments
    • Tilt
    • Swivel
    • Height
    • Curved Screen
    • Yes
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 3440 x 1440
    • Standard Refresh Rate
    • 165 Hz
    • Color Supported
    • 16.7 Million Colors
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 550 Nit
    • Tearing Prevention Technology
    • FreeSync Premium
    • Color Gamut
    • 90% DCI-P3
    • 120% sRGB
  • Audio
    • Number of Speakers
    • 2
    • Speakers
  • Network & Communication
    • Wireless LAN
    • No
    • Bluetooth
    • No
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • USB
    • Number of USB Ports
    • 3
  • Built-in Devices
    • Built-in Devices
    • USB Hub
    • Webcam
  • Power Description
    • Operating Power Consumption
    • 35 W
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Height
    • 14.4"
    • Width
    • 31.9"
    • Depth
    • 4.1"
    • Height with Stand
    • 21.50"
    • Width with Stand
    • 31.85"
    • Depth with Stand
    • 10.79"