TUF VG32VQ1B 32" Class WQHD Curved Screen Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black
  • Part: 1478950
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • ASUS Computer International
    • Manufacturer Website Address
    • http://usa.asus.com
    • Brand Name
    • TUF
    • Product Type
    • Gaming LCD Monitor
TUF Gaming VG32VQ1B Curved Gaming Monitor - 31.5 inch WQHD (2560x1440), 165Hz(Above 144Hz), Extreme Low Motion Blur™, Adaptive-sync, FreeSync™ Premium, 1ms (MPRT), HDR10
  • 31.5-inch WQHD (2560x1440) 1500R gaming monitor with ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • Support HDR-10 to enhance bright and dark area, delivers lifelike gaming experience
TUF gaming VG32VQ1B
TUF Gaming VG32VQ1B is a 31.5-inch, WQHD (2560x1440), curved display with an ultrafast 165Hz refresh rate designed for professional gamers and those seeking immersive gameplay. Those are some serious specs, but not even the most exciting thing the VG32VQ1B has in store. Its impressive curved display features a 165Hz refresh rate and Adaptive-Sync (FreeSync™ Premium) technology, for extremely fluid gameplay without tearing and stuttering.
31.5-inch immersive curvature
165Hz Refresh Rate
TUF Gaming VG32VQ1B 165Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in.
EXTREME LOW MOTION BLUR
HDR
Multi HDR Mode
HDR 10
IN-GAME ENHANCEMENTS
Shadow Boost
GamePlus
GameVisual
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 32"
    • Viewable Screen Size
    • 31.5"
    • Screen Mode
    • WQHD
    • Panel Technology
    • Vertical Alignment (VA)
    • Response Time
    • 1 ms
    • Response Time Details
    • 1 ms MPRT
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.27200 mm x 0.27200 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Mount Type
    • Wall Mountable
    • Desk Mountable
    • Backlight Technology
    • LED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
    • Trace Free Technology
    • GamePlus
    • HDR10
    • High Dynamic Range (HDR)
    • FPS Mode
    • Low Blue Light
    • sRGB
    • Extreme Low Motion Blur (ELMB)
    • Cable Lock Slot
    • Security Lock
    • Ergonomic Design
    • Wide Viewing Angle
    • Flicker-free
    • Anti-glare
    • Horizontal Frequency
    • 30 kHz to 185 kHz - DisplayPort
    • 30 kHz to 185 kHz - HDMI
    • Vertical Frequency
    • 48 Hz to 144 Hz - HDMI
    • 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort
    • Stand Adjustments
    • Tilt
    • Swivel
    • Curved Screen
    • Yes
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 2560 x 1440
    • Color Supported
    • 16.7 Million Colors
    • Native Contrast Ratio
    • Brightness
    • 250 Nit
    • Tearing Prevention Technology
    • FreeSync Premium
    • Color Gamut
    • 120% sRGB
    • 90% DCI-P3
  • Audio
    • Number of Speakers
    • 2
    • Speakers
  • Network & Communication
    • Wireless LAN
    • No
    • Bluetooth
    • No
  • Interfaces/Ports
    • HDMI
    • DisplayPort
    • Number of HDMI Inputs
    • 2
    • Number of DisplayPorts
    • 1
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • VESA Mount Standard
    • 100 x 100
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Black
    • Height
    • 16.8"
    • Width
    • 27.9"
    • Depth
    • 3.4"
    • Height with Stand
    • 19.97"
    • Width with Stand
    • 27.94"
    • Depth with Stand
    • 8.42"